22 Haziran 2010 Salı

Program No : 5 Yayın Tarihi - 24 HaziranBu hafta programımızda Bikem Ekberzade'yi ağırlıyoruz.

Bikem Hanımı Türkiyenin ilk, hatta aktif olarak çalışan tek kadın savaş muhabiri olarak biliyoruz. Online olarak yayınladığı yeni kitabı West-End of the Border'dan sözü açacağız ve sohbetimize devam edeceğiz.
Aşağıda Kitap hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 


West-end of the Border", Darfur'da 2003-2004 yıllarında yaşananları, tanıkların ağzından anlatan bir online belgesel fotoğraf kitabıdır. Bikem Ekberzade'nin 2005 yılında Çad-Sudan sınırının batı yakasındaki mülteci kamplarında Darfurlu mültecilerle, Mülteci Projesi (therefugeeproject.blogspot.com) kapsamında gerçekleştirdiği foto-röportajlardan oluşmaktadır. Akabinde, bölgede yaşananları kamuoyuna duyurmak için hazırladığı enstelasyon ve sergilerdeki fotoğraflar ve hikayeler daha kapsamlı birşekilde, fotoğrafçının kendi günlüğü üzerinden anlatımı ile kitapta bir araya getirilmiştir. Ekberzade, çölleşmenin sebep olduğu su yolları üzerinden gerçekleşen çatışmaların, ve mevcut hükümetin bunu politize etmesi sonucunda tırmanan katliamların hikayesini anlatırken, küresel ısınmaya katkıda bulunmamak için kitabı internet üzerinden yaymayı uygun görmüştür. Bu sayede West-end of the Border, ülke sınırları, yayınevi kısıtlamaları, kontratlar ve muhtelif bürokratik engellerden sıyrılarak, çevreci bir anlayış ve modern teknolojinin katkısı ile internet üzerinden, türünün ilk örneklerinden birini teşkil eden bir online belgesel fotoğraf kitabı olarak okuyucu ile buluşmuştur.
 

Bikem Ekberzade, halihazırda Türkiye'nin ilk ve aktif olarak çalışan tek kadın savaş fotoğrafçısıdır. Son 5 yıldır ağırlıklı olarak Afrika'nın farklı bölgelerinden hikayeleri dünya basınında yer almaktadır. West-end of the Border, Bikem Ekberzade'nin ikinci kitabıdır. İlk kitabı Yasadışı, klasik metodlarla, kağıt ve mürekkeple, ve bir yayıncı aracılığı ile basılmıştır. Türkiye'de yayınevlerinin kitapla okuyucu arasında bir köprü oluşturmak yerine okuyucunun kitaba erişimini kısıtlayan bir rol oynadığını tecrübe eden Ekberzade, yayınevinlerinin sınırlamalarından uzak, okuyucuya yayınevi kârından sıyrılmış bir kitap sunduğunda bunun ücretsiz olabilmesinin şaşırtıcı olmaması gerektiğini belirtmektedir.

Kitabı online okumak için linke tıklayınız : Bikem Hanımın 'Refugee Project' fotoğraflarından bir seçki aşağıda, iyi seyirler.    


----------------------------------------------------------------------------------


24 Haziran tarihli yayınımız için evrensel yüz olarak Magnum Fotoğrafçısı ABBAS'a ve fotoğraflarına bakacağız. 1981 yılında Magnum üyesi olan Abbas 1944 yılında İranda doğmuştur. 1970'lerde Biafra ve Vietnam'da yaptığı çalışmalarıyla tanınmaya başlar, sonraki yıllarda Hristiyan ve İslam çalıştığı ana konular olmuştur. İran Devrimini de fotoğraflayıp belgeleyen fotoğrafçının basılı bir çok projesi ve kitabı bulunmaktadır. 
Bunlardan bazıları : 

"Iran, la révolution confisquée", Clétrat , Paris 1980
"Retornos a Oapan", FCE Rio de Luz , Mexico 1986
"Return to Mexico", W.W.Norton, New York 1992
"Allah O Akbar, voyages dans l’Islam militant", Phaidon, London 1994
"Allah O Akbar, a journey through militant Islam", Phaidon, London 1994
"Viaggio negli Islam del Mondo", Contrasto, Roma 2002
"Voyage en chrétientés", La Martiniere, Paris 2000
"Faces of Christianity", A.Abrams, New York 2000


ABBAS'ın çalışmalarından bir seçki aşağıda ; İyi seyirler. 
----------------------------------------------------------------------------------

DUYURULAR

Geçtiğimiz günlerde bir grup Türk fotoğrafçı Lübnan’da bulunan Filistin Mülteci Kamplarına girip, oradaki umutsuz hayatları fotoğrafladı. Bu fotoğraflar İDO (Şirket-i Hayriye) Sanat Galerisi’nde, 21 Haziran saat: 20:30 da açılacak sergi ile sizlerle buluşacak. Bir hafta boyunca açık kalacak fotoğraf sergisi “Umutsuz yarınlar” ismini taşıyor. Fotoğrafçıların mülteci kamplarında yaşadıklarını wwww.azgezmis.com sayfalarında okuyabilirsiniz.

Sergi açılışı: 21 Haziran Pazartesi, saat: 20:30
Sergi süresi: 21 Haziran – 27 Haziran 2010
Yer: İDO (Şirket-i Hayriye) Sanat Galerisi
Adres: Eminönü/Karaköy İskelesi 2.Kat – Kadıköy – İstanbul

 ----------------------------------------------------------------------------------


Serra Mübeccel GÜLTÜRK
"Olağan Görüntüler"


8 TEMMUZ 2010 - 19:00 AKSANAT

Sıradan görüntülerdeki gizemi, tanıdık olanın ayrıntılarındaki sırrı fark etmeyiz çoğu zaman. Her an karşılaşılan imgelerin beklenmedik hik¢yeleri, düş gücümüzün sınırlarını zorlar.
 ----------------------------------------------------------------------------------

3. Kadıköy Fotoğraf Günleri 25 Haziran'da başlıyor !

Fotoamele Fotoğraf Grubu, Kadıköy Belediyesi ve Bostancı Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Kadıköy Fotoğraf Günleri'nin 3.'sü 25-26-27 Haziran 2010 tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek. Genel Koordinatörlüğünü gazeteci Ayşe Küçükkurt'un yaptığı etkinliğin, Küratürlüğünü sanat tarihçi Uğur Karakadı, Teknik Sorumluluğunu ise fotoğrafçı Sena Çenkoğlu yapıyor. Amatör ve usta fotoğrafçıları aynı etkinlikte buluşturan Kadıköy Fotoğraf Günleri'ne bu yıl 9'u usta isimler olmak üzere 19 fotoğrafçı katılıyor. 3. Kadıköy Fotoğraf Günleri'nde Türkiye'yi yurt içinde ve dışında yıllardır başarı ile temsil eden İzzet Keribar, Nadir Ede, İlteriş Tezer, Aramis Kalay, Cengiz Karlıova, Erhan Şermet, Ahmet Kuzik, Engin Güneysu ve Alptekin Baloğlu gibi isimlerin yanısıra Bostancı Halk Eğitim Merkezi'nin fotoğrafçılık sınıfı öğrencileri de saydam gösteriler yapacak. Açık havada saydam gösteriler şeklinde gerçekleştirilecek olan 3. Kadıköy Fotoğraf Günleri her gece saat:21.00'da başlayacak. Işığın ressamları hava karardıktan sonra Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda perde diyecek..


Program

25 HAZİRAN CUMA

Saat:20.00 Sergi ile birlikte açılış
Saat:21.00 Müşerref Sündüz 2 Yaka İstanbul
Saat:21.05: Ahmet Kılınç Şehr-i Hüzün
Saat:21.10 Almudena Lara Hidalgo İstanbul Proyect"
Saat:21.15 Sena Çenkoğlu "Istanbul, not Constantinople"
Saat:21.25 Aramis Kalay "İstanbul Hayal- Geçmişin İzleri"
Saat:21.50 İlteriş Tezer " İTA İstanbulla Yaşamak"
Saat:22.15 İzzet Keribar "İstanbul Gösterisi"


26 HAZİRAN CUMARTESİ

Saat: 21.00 Dana Orhon Bir Kazak Kızının İstanbul Algılaması
Saat:21.05 Fırat Kavlak İstanBlue"
Saat:21.10 Ayşe Küçükkurt Burası İSTANBUL
Saat:21.20 Engin Güneysu "Sokağın Dili Bildiğin İstanbul"
Saat:21.35 Erhan Şermet "İstanbul Aile Albümü"
Saat:21.50 Nadir Ede "Benim İstanbul'um"

27 Haziran PAZAR

Saat:21.00 Seval Danışman İstanbuldan Anlar
Saat: 21.05 Abdulkadir Çokgörmez İstanbuldan
Saat: 21.10 FOTOAMELE Ortak Gösterisi "Amelenin İstanbul'u"
Saat: 21.20 Uğur Karakadı "İçinden Deniz Geçen Şehir İSTANBUL"
Saat:21.30 Cengiz Karlıova "BIANEL'DE"
Saat:21.50 Ahmet Kuzik "Akşamİstanbul"
Saat:22.10 Alptekin Baloğlu Bir Balığın Gözünden İstanbul 


----------------------------------------------------------------------------------

24 Haziran 2010 Perşembe günü 11.30' da yayındayız. 
Mutlu anlar ve Mesut insanlarla dolu olmasını umduğumuz bir ara veriyoruz.
Hoşçakalın...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder